Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 11/2024
Dyrektora Muzeum Regionalnego w Pułtusku
z dnia 14 czerwca 2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W MUZEUM REGIONALNYM W PUŁTUSKU
Standardy ochrony małoletnich w Muzeum Regionalnym w Pułtusku, to dokument zawierający zbiór zasad i procedur postępowania dla ochrony dzieci przed krzywdzeniem, określający sposoby i metody interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc małoletniemu.
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1
- Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym w Pułtusku zwane dalej Standardami zostały opracowane w celu przeciwdziałania zagrożeniom przestępczości wobec dzieci i ochronie małoletnich przed krzywdzeniem w oparciu o ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Użyte w dokumencie określenia oznaczają:
- Muzeum – Muzeum Regionalne w Pułtusku,
- personel Muzeum – osoby zatrudnione w Muzeum na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej oraz inne osoby wykonujące pracę na rzecz Muzeum i jednocześnie mające kontakt z małoletnim,
- kandydat – osoba ubiegająca się o zostanie członkiem personelu Muzeum,
- małoletni – każda osoba, która nie ukończyła 18 roku życia,
- opiekun małoletniego - osoba pełnoletnia uprawniona do reprezentacji i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego rodzic, opiekun prawny lub faktyczny,
- krzywdzenie małoletniego – należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym personel Muzeum lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie i niezapewnienie należytej opieki,
- standardy - niniejszy dokument „Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym w Pułtusku”,
- osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich – osoba wyznaczona przez Dyrektora Muzeum do sprawowania nadzoru nad realizacją niniejszych Standardów.
Rozdział 2
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów
oraz zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Muzeum
§ 2
- Dyrektor Muzeum wyznacza osobę odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich, która sprawuje nadzór nad realizacją Standardów oraz przygotowuje personel Muzeum do ich stosowania.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich raz na dwa lata dokonuje oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami, sporządzając wnioski z przeprowadzonej oceny w formie pisemnej. Raport z przeprowadzonej oceny przekazywany jest dyrektorowi Muzeum.
- Wszelkie uwagi, propozycje zmian w Standardach oraz zgłoszenia incydentów naruszających Standardy personel Muzeum przekazuje do osoby odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Małoletnich, która następnie kieruje je do Dyrektora Muzeum.
Rozdział 3
Informowanie i udostępnianie Standardów
§ 3
- Standardy są dokumentem ogólnodostępnym w szczególności dla personelu Muzeum, małoletnich oraz ich opiekunów.
- Standardy umieszcza się na stronie internetowej Muzeum Regionalnego w Pułtusku (muzeum-pultusk.bip.pl) oraz udostępnia w formie pisemnej w siedzibie Muzeum.
- Standardy w wersji skróconej (wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 1 do Standardów) przeznaczonej dla małoletnich, wywiesza się w miejscach, w których prowadzone są działania edukacyjne i inne umożliwiające realizację zainteresowań przez małoletnich.
- Personel Muzeum pracujący z małoletnimi, ma obowiązek zapoznania się z treścią Standardów co potwierdza na oświadczeniu wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 2 do Standardów.
- Oświadczenie, o którym mowa w ust. 4 opatrzone podpisem pracownika i datą przechowuje się w jego aktach osobowych lub dokumentacji dotyczącej osoby wykonującej pracę na rzecz Muzeum.
- Obowiązkiem opiekunów małoletnich jest zaznajomienie się ze Standardami i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Rozdział 4
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu Muzeum
§ 4
- Muzeum w swojej działalności stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu pracującego z małoletnimi oraz monitoruje zatrudniony personel.
- Muzeum na etapie rekrutacji sprawdza figurowanie kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr.
- Kandydat, który ma zostać dopuszczony do pracy z małoletnim dodatkowo przedkłada:
- zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego – w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego,
- oświadczenie o niekaralności wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 3 do Standardów,
- oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 latach, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 4 do Standardów oraz jednocześnie przedkłada Muzeum informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- Kandydat, który posiada obywatelstwo inne niż polskie powinien zgodnie z ust. 3 pkt. 1 przedłożyć informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
- W przypadku gdy prawo państwa nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
- W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w ust. 5, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w ust. 3 pkt 3 składa oświadczenie wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 5 do Standardów, a osoba wymieniona w ust. 4 składa oświadczenie wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 6 do Standardów,
- Informacje, o których mowa w ust. 2 - 6 Muzeum utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby wykonującej pracę na rzecz Muzeum.
Rozdział 5
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Muzeum
§ 5
- Personel Muzeum:
- przestrzega ustalonych norm i zasad panujących w Muzeum oraz przestrzega obowiązujących przepisów prawa, których celem jest ochrona praw dziecka i praw człowieka,
- traktuje małoletniego z szacunkiem i godnością, uwzględnia jego potrzeby oraz działa na rzecz dobra dziecka i w jego najlepszym interesie,
- zobowiązany jest do zachowania profesjonalnej relacji z małoletnim,
- zobowiązany jest do równego traktowania wszystkich małoletnich, niezależnie od ich płci, orientacji seksualnej, wyznania, poglądów politycznych i światopoglądowych oraz pochodzenia etnicznego czy niepełnosprawności,
- zwraca się do małoletniego językiem zrozumiałym i empatycznym.
- Personel Muzeum nie może:
- naruszyć nietykalność osobistej małoletniego,
- stosować przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie,
- nawiązywać z małoletnim relacji o charakterze seksualnym,
- używać wulgaryzmów, opowiadać niestosownych żartów i wypowiadać treści o zabarwieniu seksualnym,
- lekceważyć, zawstydzać, upokarzać i obrażać małoletniego,
- podnosić głosu na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia jego bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa innych osób,
- utrwalać wizerunku małoletniego (fotografowanie, nagrywanie) w celach prywatnych czy zawodowych jeżeli opiekun małoletniego nie wyraził na to zgody,
- proponować małoletniemu alkohol, wyroby tytoniowe, nielegalne substancje, jak również używać ich w obecności małoletnich.
- Personel Muzeum nie może dotykać małoletniego w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany - uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny - z zastrzeżeniem § 6.
§ 6
Bezpośredni kontakt fizyczny z małoletnim dopuszczony jest tylko w uzasadnionych przypadkach:
- charakter działań podejmowanych w Muzeum wymusza kontakt fizyczny zgodny z ogólnie przyjętymi normami i zasadami zwyczajowymi,
- udzielenie pomocy małoletniemu w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków, poruszaniu się jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, po wcześniejszym uzyskaniu zgody opiekuna małoletniego,
- pomoc małoletniemu w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu, życiu, lub bezpieczeństwu innych osób.
§ 7
- Personel Muzeum w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami uważnie wysłuchuje małoletnich i stara się udzielić odpowiedzi dostosowanej do ich sytuacji związanej z niepełnosprawnością.
- Odpowiedzialność za opiekę nad małoletnimi z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi podczas przebywania na terenie Muzeum ponoszą ich opiekunowie.
Rozdział 6
Zasady określające bezpieczne relacje między małoletnimi
§ 8
- Małoletni traktują się nawzajem z szacunkiem oraz uwzględniają we wzajemnych kontaktach swoją godność i potrzeby.
- Małoletni szanują prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność.
- Do niedozwolonych zachowań małoletnich należy:
- stosowanie przemocy fizycznej wobec innych,
- stosowanie przemocy słownej,
- używanie wulgarnych słów lub gestów;
- stosowanie wymuszeń,
- naruszanie dystansu intymnego innych osób,
- przywłaszczanie czyjegoś mienia,
- spożywanie i częstowanie innych osób alkoholem, wyrobami tytoniowymi lub nielegalnymi substancjami,
- fotografowanie, filmowanie i nagrywanie innych osób, w tym małoletnich bez ich wiedzy i pozwolenia.
- Odpowiedzialność za naruszenie zasad określonych w niniejszych standardach przez małoletnich podczas korzystania z oferty Muzeum ponoszą ich opiekunowie.
- W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, pracownik Muzeum niezwłocznie informuje o tym fakcie jego opiekuna, zobowiązanego podjąć działania interwencyjne.
Rozdział 7
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie
§ 9
- Korzystanie z muzealnych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu odbywa się w Muzeum pod nadzorem personelu Muzeum, który czuwa aby małoletni mieli dostęp do treści tylko dla nich odpowiednich.
- Korzystanie z multimediów, sieci Internet i programów użytkowych służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym.
Rozdział 8
Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego oraz plan wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
§ 10
- Personel Muzeum jest czujny na krzywdę wyrządzaną małoletniemu przez:
- inne osoby z personelu Muzeum,
- opiekuna małoletniego,
- innych małoletnich,
- osobę trzecią.
- Krzywda wyrządzona małoletniemu może dotyczyć w szczególności:
- przemocy psychicznej,
- przemocy fizycznej,
- zaniedbania,
- wykorzystywania seksualnego.
- W przypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, personel Muzeum zobowiązany jest do podjęcia interwencji, udzielenia małoletniemu wsparcia oraz poinformowania o zaistniałej sytuacji osobę odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich oraz Dyrektora Muzeum.
- W przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia małoletniego należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje osoba z personelu muzeum, która pierwsza powzięła informację o zagrożeniu.
- W każdym przypadku podjęcia interwencji, osoba ją zgłaszająca wypełnia Kartę Interwencji, wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 7 do Standardów.
§ 11
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie jest osoba zaliczająca się do personelu Muzeum wówczas:
- osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy,
- Dyrektor Muzeum wraz z osobą odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich, z wyłączeniem ust. 2., przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej małoletniego, w szczególności z jego opiekunami. Dyrektor ustala wpływ zdarzenia na małoletniego,
- kartę interwencji załącza się do akt osobowych pracownika Muzeum, w innych przypadkach dokumentację przechowuje osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich.
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie jest osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich interwencję prowadzi Dyrektor Muzeum.
- Jeżeli osoba z personelu Muzeum, która dopuściła się krzywdzenia nie jest pracownikiem Muzeum zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale świadczy usługi na rzecz Muzeum na podstawie innych form zatrudnienia, wówczas należy zawiadomić jej pracodawcę i zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren Muzeum, a w przypadku osób zatrudnionych w innej formie (umowa cywilnoprawna) rozważyć rozwiązanie umowy.
§ 12
- W przypadku kiedy podejrzanym o krzywdzenie jest osoba nie będąca personelem Muzeum, Dyrektor Muzeum wraz z osobą odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich przeprowadza rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej małoletniego, w szczególności z jego opiekunami. Dyrektor ustala wpływ zdarzenia na małoletniego.
- W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że rodzic/opiekun prawny dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo Dyrektor Muzeum powiadamia właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie.
§ 13
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego należy:
- przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzewanym o krzywdzenie oraz z jego opiekunem,
- przeprowadzić rozmowę z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i z jego opiekunem,
- porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu.
- W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne krzywdzonego małoletniego. Powstałe w trakcie interwencji ustalenia spisywane są na karcie interwencji.
§ 14
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich opracowuje indywidualny plan pomocy dziecku, który powinien zawierać wskazania dotyczące:
- podjęcia działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji, a w sytuacji popełnienia przestępstwa zawiadomienie odpowiednich służb,
- informacji na temat bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży oraz o możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
- Plan pomocy dziecku jest przedstawiany do akceptacji Dyrektorowi Muzeum, a następnie rodzicom/opiekunom prawnym z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
Rozdział 9
Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego
§ 15
- Procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego opisuje Schemat interwencji wg wzoru, który stanowi Załącznik nr 8 do Standardów.
- W przypadku, podejrzenia popełnienia przestępstwa względem małoletniego Dyrektor Muzeum zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa odpowiednie służby (policja lub prokurator) lub informuje sąd opiekuńczy.
- Dalszy tok postepowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa powyżej.
Rozdział 10
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
§ 16
- Na dokumentację ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego składają się:
- karta interwencji wg wzoru, stanowiącego Załącznik nr 7,
- kopia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wobec małoletniego,
- rejestr prowadzonych interwencji wg wzoru, stanowiącego Załącznik nr 9,
- raporty z monitoringu Standardów.
- Odpowiedzialność za właściwe przechowywanie i udostępnianie dokumentacji dotyczącej ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego oraz interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego ponosi osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich.
Postanowienia końcowe
§ 17
- Integralną część Standardów stanowią poniższe załączniki:
- Załącznik nr 1 - Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym w Pułtusku wersja skrócona,
- Załącznik nr 2 - Oświadczenia o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym w Pułtusku,
- Załącznik nr 3 - Oświadczenie o niekaralności,
- Załącznik nr 4 - Oświadczenie o zamieszkiwaniu w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska lub w przypadku osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej innych niż państwo obywatelstwa,
- Załącznik nr 5 - Oświadczenie osoby, która w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwała poza Rzeczpospolitą Polską lub poza państwem obywatelstwa,
- Załącznik nr 6 - Oświadczenie osoby posiadającej obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska,
- Załącznik nr 7 - Karta interwencji,
- Załącznik nr 8 - Schematu interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego,
- Załącznik nr 9 - Rejestr interwencji.
- Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Biernacka Paulina
- Data udostępnienia w BIP: 2022-02-25 12:55:25
- Informacja zaktualizowana przez: Biernacka Paulina
- Data ostatniej aktualizacji: 2024-07-02 15:33:13
- Liczba odsłon: 319
- Historia dokumentu: